Nowakowski chce zbudować budżet „Leonarda” - potrzeba 100 tys. zł. Jest propozycja

Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo”, której podopieczni wywalczyli na ostatnich Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych we Lwowie 10 medali na dobrą sprawę pracuje bez stałego budżetu. Największą bolączką okazuje się zakup materiałów czy opłacenie wyjazdów na zawody. Teraz ma się to zmienić.


- Są koszty związane z opłaceniem instruktorów, sala i maszyny udostępniane są w całości za darmo, ale niezbędny jest zakup materiałów, które nie są tanie – mówi Zdzisław Nowakowski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Udoskonalania Nauczycieli w Mielcu. To właśnie przy tym organie  działa MAUT „Leonardo” – inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów mieleckich szkół, którzy chcą się praktycznie rozwijać. W ramach działalności Akademii młodzi mielczanie uczestniczą między innymi w zajęciach z robotyki, lotnictwa, konstrukcji i grafiki komputerowej.

- Radzimy sobie jak możemy, ale bardzo skromnie powiedzieliśmy sobie, że gdybyśmy mieli w skali roku dodatkowe 100 tys. zł na pokrycie kosztów prowadzenia zajęć to można by mówić o pełnoprawnej działalności „Leonarda”, którą można by rozwijać – powiedział Zdzisław Nowakowski na spotkaniu medalistów ze starostą powiatu mieleckiego i darczyńcami - głównie przedstawicielami firm z terenu Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 
Nowakowski wyszedł z konkretną propozycją, by samorząd powiatu mieleckiego wygospodarował 50 tys. zł w skali roku na działalność „Leonarda”. – Pod jednym warunkiem, że takie same pieniądze dołoży samorząd miejski, bo de facto to są również uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów – podkreślił dyrektor CKPiDN.

Gorącym orędownikiem takiego pomysłu jest Grzegorz Goryczka, instruktor i trener MAUT „Leonardo” – twórca sukcesów młodych konstruktorów modeli kosmicznych. Przypomniał on, że w przyszłym roku Mistrzostwa Europy Modeli Kosmicznych odbywać się będą w Polsce. Ponadto Mistrzostwa Świata za 2 lata również rozgrywane będą nad Wisłą. - Zróbmy tak, by to właśnie młodzi mielczanie walczyli o te medale. Ja ze swojej strony zrobię wszystko, by tak się stało – powiedział Grzegorz Goryczka, który niejednokrotnie – wspólnie z rodzicami młodych zawodników  - dokładał brakujące chociażby na wyjazd na zawody pieniądze.

Starosta powiatu mieleckiego Zbigniew Tymuła pozytywnie odniósł się do tego pomysłu. - Jeśli będzie przedstawiona analiza kosztów CKPiDN i znajdziemy oszczędności to na pewno wesprzemy tę działalność – powiedział Zbigniew Tymuła. – Jeśli nie znajdziemy oszczędności to będziemy szukać w innym paragrafie – dodał.

źródło: hej.mielec.pl